Rentno varčevanje zahteva, da se ustvari načrt varčevanja , če seveda želimo dobre rezultate.
Varčevanje je človeka učilo od najstarejših časov do danes. Gre za življenjsko šolo, ki je od primera do primera različna. Za razliko od klasične šole, kjer je učna snov, zahtevano znanje ter vse drugo določeno, se tu določila v mnogih primerih spreminjajo bistveno bolj aktivno in intenzivno. Rentno varčevanje je razmeroma stara in priljubljena oblika.
Govorimo seveda za osnovno obliko. Do današnjih dni so se razvile številne izpeljanke, ki pa vse po vrsti temeljijo na osnovni obliki. V bistvu gre za zavestno odločitev, katere cilj je zagotoviti varne in konstantne prihodke v prihodnosti. V zgodovini imamo nekaj zelo znanih primerov, ki temeljijo na osnovnih zakonitostih rentnega varčevanja. Gre za zelo modro odločitev investitorja. Aktivnosti so namenjene predvsem prihodnosti. Kot vsi vemo, je prihodnost negotova. Vendar je mogoče nekatere dogodke in njihove lastnosti predvideti. Tako imamo ljudje vedno prisotne stroške, ki jih lahko razumemo kot stalne stroške. Kakšni so ti stalni stroški lahko preprosto izračunamo glede na naše račune. Takšni kot so ti stroški danes, lahko z nespremenjenimi pogoji, ostanejo tudi v oddaljenih prihodnosti. Kar z drugo besedo pomeni, da lahko takšne odhodke v prihodnosti lahko z veliko verjetnostjo pričakujemo.
Na tej osnovi lahko dobro izvedemo načrt varčevanja ali varčevalni načrt. Vseh lastnosti sicer ne moremo predvideti, ker so nekatere odvisne od nepredvidljivih dogodkov. Lahko pa izračunamo z upoštevanjem povprečja. S tem si pomagamo zaobiti nevarno področje negativnih dogodkov. Poleg povprečja je dobrodošlo imeti tudi nekaj rezerve za slučaj nekaterih izrednih dogodkov. Ko vse te podatke vnesemo v naš izračun, dobimo dobro osnovo za načrtovanje rentnega varčevanja. Upoštevati moramo le še možne prihodke. Možni prihodki so lahko stalni, lahko so občasni, lahko so izredni. Vsak prihodek lahko olajša izvedbo načrta za rentno varčevanje. Sam načrt pa lahko izvedemo v paleti možnih načinov, od optimističnega do pesimističnega. Optimističen način pomeni, da predvidevamo razvoj dogodkov po optimistični plati. Lahko bi rekli, da računamo s tem, da bo vse potekalo na najboljši možni način. Pesimističen način obratno upošteva tudi možne negativne dogodke, ki vplivajo na rentno varčevanje ter izvedbo načrta.
Verjetno najboljši je kompromis, ki omogoča, da je rentno varčevanje najbližje realnosti. Negativni dogodki so možni, ne gre pa pričakovati zgolj negativnih dogodkov. V vsakem primeru moramo imeti v mislih, da varčevalcu varčevalni načrt omogoča plemenitenje prihrankov. V bistvu je plemenitenje prihrankov, katere omogoča varčevalni načrt, ustvarjanje dobička. Lahko pa si varčevalni načrt, kateri zagotavlja plemenitenje prihrankov predstavljamo kot ustvarjanje dveh denarnih enot iz ene denarne enote. Sam varčevalni načrt je lahko ustvarjen tako, da omogoča razumevanje vsaj osnovnih lastnosti. Manj dobro je imeti varčevalni načrt, ki ne omogoča poznavanja osnov. Za osnovo si lahko vzamemo manj zahtevne oblike plemenitenja. Med manj zahtevne oblike plemenitenja sodijo razne oblike varčevanja. Tako imamo dolgoročno in kratkoročno varčevanje, varčevanje pokojnino, varčevanje za otroke, rentno varčevanje ter druge oblike varčevanja. Za razumevanje dolgoročno in kratkoročno varčevanje, varčevanje pokojnino, varčevanje za otroke, rentno varčevanje ter druge oblike varčevanja niso zahtevne. Osnove, na katerih temelji dolgoročno in kratkoročno varčevanje, varčevanje pokojnino, varčevanje za otroke, rentno varčevanje ter druge oblike varčevanja, poznamo vsi.
Pri odločitvi za dolgoročno in kratkoročno varčevanje, varčevanje pokojnino, varčevanje za otroke, rentno varčevanje ter druge oblike varčevanja, moramo vedeti le nekaj osnovnih stvari. Ko se odločimo za dolgoročno in kratkoročno varčevanje, varčevanje pokojnino, varčevanje za otroke, rentno varčevanje ter druge oblike varčevanja, bodo naša sredstva na različne načine manj likvida, ko bi bila na prosto razpolago preko računa. Zato je potrebno ali razmišljati o temu, kaj bomo potrebovali v prihodnosti. Lahko pa razmislimo o temu, da si ustvarimo določeno varnost. V vsakem primeru je to varna naložba, ki omogoča imeti zagotovljena tako vložena, kot tudi oplemenitena sredstva. Obstajajo pa seveda možnosti za številne druge odločitve, ki so različne v številnih lastnostih. Tako imamo možnost za odločitve, ki so sprejete na podlagi številnih drugih kriterijev, ciljev ter pričakovanj. Vedno pa je modro sprejeti odločitve, ki jih poznamo tako v dobrih, kot manj dobrih lastnostih. Eden od bolj znani kriterijev je dobiček. Dobiček je zaželen pri vsaki odločitvi za plemenitenje denarnih sredstev.
Varčevalni načrt ima s tem eno svojih osnovnih nalog postavljeno. Zavedati pa se mora vsak varčevalni načrt, da je dobiček povezan z nekaterimi drugimi lastnostmi varčevanja. Tako mora varčevalni načrt predvidevati nekatera dejstva, ki so povezana z dobičkom. Predvsem mora varčevalni načrt predvidevati, da večji donos pomeni večje tveganje. Kar pomeni, da se mora varčevalni načrt pripraviti na morebitno tveganje. Tveganj se lahko izogne tako, da izbere alternative ali ponudbe, ki prinašajo nizko tveganje. To so predvsem oblike, ki načeloma prinašajo manjši dobiček. Vendar se mora zavedati, da te oblike prinašajo dobiček, čeprav ne velik. Lahko pa je ta dobiček večji, kot pri tvegani naložbi. Predvsem takrat, ko se zgodi scenarij manjšega dobička ali celo izgube. Na takšen scenarij mora biti varčevalec pripravljen. Da bo lažje prenesel takšne manjše dobičke, se lahko odloči za več alternativ. Verjetno vsem znana je alternativa, ki predvideva, da se v tvegane oblike ne investira celotno predvideno vsoto, ampak le del.
Tako ima varčevalec del vsote v tveganih oblikah varčevanja, del pa v varnih oblikah varčevanja. Nekaterim bolj pomeni stvarna oblika predmetov in stvari. Takšne osebe razumejo kot varčno investicijo tisto, ki je opredmetena. V tem primeru bodo ljudje pridobili varnost z nakupom te stvari. Namesto varčevanj se odločijo za nakup stvari, ki bo po njihovem prepričanju skozi čas ali obdržala vrednost ali pa bo celo pridobila na vrednosti. Primerov je danes kar precej, znani so različni scenariji in tudi izidi takšnih investiciji. Varčevalci, ki se odločajo za takšno možnost željo seveda predvsem pozitivne scenarije. To so scenariji, ki pomenijo ohranjanje vrednosti investicije ali celo povečanje. Rentno varčevanje je vsekakor dobra odločitev, ne glede na nekatere možne negativne lastnosti v prihodnosti. Zavedati se je potrebno, da so te možne tudi v drugih primerih. Pomembno je, da se varčevalec zave neznane prihodnosti, ter potrebe po sredstvih za preživljanje v času, ko gre pričakovati zmanjšanje prihodkov ter razne druge negativne lastnosti prihodnosti.
Rentno varčevanje je odločitev za prihodnost preko sedanjosti.
Ni komentarjev:
Objavite komentar